[Yardim] XP cdsindeki gereksiz olan klasörler !!!

Discussion of Turkish translation of the Update Pack. T�rk�e tartışmalalar başlamıştır!
Locked
elbertido

[Yardim] XP cdsindeki gereksiz olan klasörler !!!

Post by elbertido » Fri Apr 25, 2008 3:38 am

MrNxDmX bir konuda yardımını isteyecegim !

xpde Gereksiz olan Dosyalar Bulunmakta İmiş Epeyi ! Yanlız Ben Forumlardan Degilde Senden Ögrenmek İstiyorum MrNxDmX XPCD İçindeki gereksiz olan dosyaların isimlerini veyada bir eklenti yaparak hiç ama hiç işimize yaramayacak ilerde olan dosyaları çıkaran bir eklenti veyda dedigim gibi isimlerini yaza bilirmisin ?

bir forumda bunların silinmesi gerektigi belirtilmiş ama senin onayın almadan silmek istemem sorun yaşatmaz berki silsem ama ilerde diller veyada bugun gibi birşey lazım oldugunda sorun çıkarmamasını istiyorum !

XPCD içinden DOCS, VALUEADD,cmpnents , SUPPORT silinmelimidir ?

I386 içerisindeki WIN9XMIG,WIN9XUPG,WINNTUPG ve LANG Silinmelimidir ?

bu işlemler 136 MB kazandırır.

şimdiden tşk

Arkadaşlar sizlerinde fiikirlerini almak isterim yer açma bizim için önemli bir olay ;))))

nomadturk

Post by nomadturk » Fri Apr 25, 2008 4:35 am

Önce ben gördüm, ben cevaplayayım.

Ana klasörde:

cmpnents
DOCS
SUPPORT
VALUEADD

I386 Klasöründe:

WIN9XMIG
WIN9XUPG
WINNTUPG

Klasörlerini silmekte bir mahsur yoktur, eksiklik doğuracak bir olay da olmaz. CD'den daha da fazla şey çıkartmak içinse nLite'ı kullanabilirsin.

I386\LANG klasörünün silinmesi hususunda ise, emin değilim. Türkçe Windows sahibi olduğumuza göre silmemizde mahsur yok gibi ama hiç denemediğim için sözü başkasına bırakayım.

Buraya da bakmanı isterim: http://unattended.msfn.org/unattended.xp/view/web/57/

elbertido

Post by elbertido » Fri Apr 25, 2008 10:53 am

tşk....nomadturk kardeşim bilgi için...

başka bilgisi olan arkadaşlar var ise paylaşmalarını isteriz...

ayrıca MrNxDmX sabit bir başlıkta yaparsa bunun gibi bir konuyu çok güzel olur.... yer açmak isteyenler yararlana bilir en azında

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Fri Apr 25, 2008 9:53 pm

nomadturk wrote:Önce ben gördüm, ben cevaplayayım.
Şimdi sıra bende :P

@ elbertido; nomadturk'ün yazdıklarına katılmakla beraber şunları eklemek istiyorum.

Ana dizindeki

DOCS
SUPPORT
VALUEADD

klasörlerinin silinmesi herhangi bir probleme sebep olmayacaktır. Ayrıca eğer varsa
cmpnents
klasörü de silinebilir. Media Center yada tablet pc kurulumu yapılmayacaksa bu klasöre de ihtiyacınız olmayacaktır.

I386 Klasöründeki
WIN9XMIG
WIN9XUPG

klasörleri windows 98üzerinden windows xp'ye yükseltmek için gereklidir.
WINNTUPG
klasörü ise windows nt'den windows xp'ye yükseltme yapmak için gereklidir. Eğer bu tarz bir yükseltme yapılmayacaksa herhangi bir çekinceniz olmadan silebilirsiniz.

i386\lang klasörünü tamamen silmek ise bazı problemlere yol açacaktır. Nlite ile kısmen de olsa içeriğini azaltabilirsiniz ancak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum.
Örneğin, cd içerisinden almanca dilini çıkarttınız ve o cd ile bilgisayarınızı kurudunuz. Daha sonraki zamanlarda almanca dil desteğine ihtiyaç duyduğunuzda, bu desteği (örneğin almanca klavye düzeni) kullanamayacaksınız. Bence en iyisi o klasöre hiç dokunulmaması :wink:

Bunun dışında ana dizindeki BENIOKU.HTM, SETUPXP.HTM gibi dosyalar da silinebilir ama diğerlerini (WIN51, WIN51IP, WIN51IP.SP2, setup.exe gibi ) kesinlikle silmeyin.

Ayrıca entegre işlemlerinde RVMi 1.5 sürümü kullanılması da sizlere cd üzerinde maksimum yer kazancı sağlayacaktır. RVMi ile entegrasyonlarda uygun olan dosyalar sıkıştırılıyor, ve böylece daha çok boş yerimiz oluyor. Ayrıca driver.cab'in yeniden düzenlenmesi de en azından 20mb'lık bir yer kazancına da sebep oluyor.

Buraya kadar yazdıklarımın dışında ise, gene nomadturk'ün de söylediği gibi nlite ile gereksiz gördüğün bileşenleri silerek (ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum) cd'de yer kazancı sağlayabilirsiniz.

elbertido

Post by elbertido » Sat Apr 26, 2008 8:51 am

tşk ederim bilgi için MrNxDmX
MrNxDmX wrote:
Ayrıca entegre işlemlerinde RVMi 1.5 sürümü kullanılması da sizlere cd üzerinde maksimum yer kazancı sağlayacaktır.
MrNxDmX birşey daha sormak istiyorum örnegin cd içine girdigimiz zamana i386 içindeki bazı klasörleri editledik diyelim...

ve bunların editlenmiş hali bizde durmaktadır ilerde bendeki editleni i386 manuel yapıştır dedigimde yer degiştirsinmi yaptıgında normal boyut oluyor peki ben ENTRIES.ininin içine ne kod yazmalıyımki, dedigim klasörleri i386 içinden silip benim önceden editlediklerimi için atsın veyada yer degiştirmesi için

ÖRNEGİN ::: xp / i3686/içindeki shell32.dll var orjinal

bide benim önecende editledigim shell32.dll var ben ENTRIES.ini ne yazmalıyımki i386 ya silecek yada onun yerien benim shell32.dll içine kopyalayacak ?

ENTRIES ile yaptıgımızda boyutta bir degişme olurmu ayrıca ????

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

şimdiden thank :wink: :wink: :wink:

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Sat Apr 26, 2008 8:23 pm

RVMi 1.5 ile gelen avantajlardan birisi de buydu;
i386 klasörü içinde bulunan bir dosyayı düzenleyip tekrar eklemek isterseniz ya kendiniz dosyayı sıkıştırarak ekleyebilirsiniz, yada entries.ini dosyasındaki sadece general kısmını tanımlayarak RVMi'ye işlemi yaptırabilirsiniz.
Bu örnek daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
[general]
builddate=26/Mart/2008
description=Benim Eklentim
language=Turkish
title=Benim Türkçe Eklentim
version=1.0
website=http://www.wincert.net/forum/index.php?showtopic=
Bu örneği isteğinize göre düzenledikten sonra Entries_addon_adi.ini olarak kaydedin ve düzenlenmiş dosyalar ile birlikte sıkıştırın. 7zip veya rar olması farketmez. EKlenti içerisine eklediğiniz dosya i386 içinde olduğu için otomatik olarak sıkıştırılacak ve i386 içerisindekinin üzerine yazılacaktır. Daha sonrasında ise sadece test etmek kalıyor size.
Yalnız not düşmek istedim. Kendiniz düzenlediğiniz bir dosya üzerinde modifype de çalıştırmanız gerekir.
modifype.exe DosyaAdı -c -v
Başka sorunuz :)

elbertido

Post by elbertido » Sun Apr 27, 2008 5:26 am

MrNxDmX tşkler bilgi için......

NOT düşmek istiyorum dogru anladıysam eger...

ADIM BİR : bir ini dosyasına bunu yazıyoruz....

[general]
builddate=26/Mart/2008
description=Benim Eklentim
language=Turkish
title=Benim Türkçe Eklentim
version=1.0
website=http://www.wincert.net/forum/index.php?showtopic=

ADIM İKİ : sonra kaydediyoruz ismide sonra Entries_addon_elbertido.ini olarak

ADIM ÜÇ :Nekadar editledigimiz exe veyda dll varsa....makecab ile yaptıgımız hepsini bir klasör açıp oluşturuyoruz.....ve sonra kaydetmiş oldugumuz ini 'yide klasöre kopyalıyoruz ve dll ve ini ' miz aynı klasörde oluyor ve rarlıyorz....ve 1.5 sürümü i386 içinde aynı ismi görünce onu yerine onu atıyor..... ve işlem tamamlanıyor...

NOT: bu eklencek olanlar ini ' ye yazılacakmı isimleri yoksa isim yazılnmadan o dosyadan görerek işlemi bitirecek ?
Last edited by elbertido on Tue Apr 29, 2008 1:04 pm, edited 1 time in total.

system34

Post by system34 » Sun Apr 27, 2008 2:53 pm

Madem boyut küçültmeden bahseden konu açılmış devamı niteleğinde bende şunu sorayım ;
Bileşen olarak neyi rahatlıkla silebilirz (masaüsüt temizlik sihirbazı -sistem geri yükleme) gibi ?

ZEUS__

Post by ZEUS__ » Mon Apr 28, 2008 12:33 am

WINNTUPG klasörü kurtarma konsolunda işe yarar.silinirse kurtarma konsolu çalışmaz.otomatik cd prompt repair seçeneği ile katılımsız hale getiriliyorsa winnt silinmemeli aksi halde tam otomatik arçelik (full unattended) da silinebilir..benim okuduğum bi kaç yerde bu şekildeydi.

LANG klasörünü de başta silin sonra RVM yi kullanın RVM o klasöre bi şeyler atıyor..onları da silmeyin yani..
support,docs,vs. silinebilir..

+ olarak ben örnek müzikler ve windows turunu siliyorum birde.müzikler 3 küsür windows turu da 17 küsür mb yer açıyor.diğer bileşenlere vs dokunmuyorum.

ing.cesi olanlar için şu linkte @Jaak isimli kullanıcının tavsiyelerini okumalarını ben de tavsiye ederim.bu konuda gördüğüm en iyi son kullanıcı tecrübelerini yazmış diyebilirim.

http://forum.driverpacks.net/viewtopic.php?id=578&p=3

Locked