sessiz kurulumun felsefesi

Discussion of Turkish translation of the Update Pack. T�rk�e tartışmalalar başlamıştır!
Locked
xor

sessiz kurulumun felsefesi

Post by xor » Mon Nov 01, 2010 3:20 am

sessiz kurulumun felsefesini hala daha anlayamamış arkadaşlarımız var aramızda ! :)

sessiz kurulumun felsefesi işletim sistemine entegre olarak çalışmak zorunda olan
yani herşey kısaca c:\ kısmına yüklenir.

işletim sisteminin system klasörlerine dosya atan uygulamaları
ilk temel kurulum esnasında işletim sistemiyle birlikte yüklenmesi düşüncesi üzerinedir.

dahası işletim sistemi göçünce ; add-ons mantığı ile kurulan bir çok programda beraberinde göçeceği için
birlikte yüklenilen programların ayarları ve kayıtları çöken işletim sisteminin molozları arasında kalır.

işin doğrusu ve yapılması gereken nedir !?

eli mecbur systemin içine yüklenmesi gerekenler drv sürücüler ve işletim sistemi yaması için
tüm yüklenilmesi gereken programlar için sessiz kurulum olayı gerçekten iyi bir çözümdür.

ama dediğimiz gibi işletim systemi içine dosya atmayacak bir programıda add-ons yapmanın mantığı yoktur.

çünkü işletim sistemine entegre olmayan bir programı her kurulumda yüklenmesi değil mesele

yükleme sonrası o programın yeni versiyonunu çıkması ve sonrası o programı kalırıp
yenisini yükleme süreci aslında amacınızın hızlı kurulum süreci yaşanması noktasında
amaca hizmet etmeyen boşuna zaman kaybetme sürecinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

dahası c:\ yerine d:\ ye taşınabilinir programlar yüklediğiniz zaman

-0- yükleme süresi ile zaman kaybına uğrayacağınızı da hatırlatmakta oldukça yarar var :)
ama sonuç olarak kararı paşa gönlünüz verir :D

bu arada taşına bilinir. ve auto uptade özelliği olan programların listesi için http://portableapps.com adresini ziyaret etmenizde yarar var.

bu arada bunları yazıyorum çünkü en temel işletim sistemine yüklenmesi gereken
ve sessiz yüklemesi yapılması gereken onca program var iken

zaten protable versiyonu çıkmış ve çok daha randımanlı çalışan ama daha sonra işletim sistemiyle birlikte c:\ yi yeniden yükleme sürecinde cöp haline gelmeyecek özellikle de
hdd kullamı için sizde daha iyi bilirsiniz ki

ne kadar yüklersen o kadar hdd okuma yazma kafasının ömürünü yersiniz
bu açıdan ve aynı zamanda defrak anlamıyla protable gerçekten iyi seviye bir bilgisayar kullanıcıysanız sabit kalacak bölgedeki yazılımlar anlamıyla mükemmel bir çözüm

http://portableapps.com adresini ziyaret etmenizde yarar var.

bu arada hala burada yazılanları anlamamış olanlar olabilir

bizi özelden söyle bir mesaj atmış protable yazılımlar taşınabilir usb ve hdd için demiş !

bunu okuyunca inanın gülmekten karnım ağrıdı deseme yeridir :) :D

yok kardeşim böyle birşey bende taşına bilir hdd bile yok !

protable programları : sistem register ayarlarını kendi içinde saklayan işletim sistemine entegre olmayan ( sistem içine dosya atmadan çalışan ) ve her makinede çalışabilen yeri geldiğinde
olduğu gibi kopyalanabilen esnek yapılı programlardır. arkadaşlar

şu an system içine kendi dosyalarını atmadan çalışamayan programlar için
nlite addonslarını kullanmak en iyisidir.

zaten sessiz kurulumun felsefeside budur.

eğer bu felsefeyi anlarsanız bu anlayış size daha iyisini sunar diyerekten :)

Locked