"Addon" nasil yapabiliriz?

Discussion of Turkish translation of the Update Pack. T�rk�e tartışmalalar başlamıştır!
Locked
Phalanx

"Addon" nasil yapabiliriz?

Post by Phalanx » Fri Apr 13, 2007 3:40 pm

Arkadaşlar xp cdsine yamalar veya updateler ekleme işine birkaç önce başladım ve bir kaç gün içinde biraz bilgi topladım. Bu konudada bu formun bayağı katkısı oldu. Mesaj yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Hazır yamaları ekleme kolay yalnız bu addon (yama) ları nasıl yapabilirim yada bu konu da bir sayfa varsa yönlendirirseniz sevinirim. Birde yamaların içine neler ekleyebiliryoruz. Yardımcı olan, olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Tue Apr 17, 2007 3:27 am

Addon yapımı için malesef türkçe kaynak bulunmuyor. İngilizce sayfalara yönlendirebilirim sadece, eğer ingilizceniz yeterli olursa kolayca anlayabilirsiniz...

Phalanx

Post by Phalanx » Tue Apr 17, 2007 5:52 pm

MrNxDmX wrote:Addon yapımı için malesef türkçe kaynak bulunmuyor. İngilizce sayfalara yönlendirebilirim sadece, eğer ingilizceniz yeterli olursa kolayca anlayabilirsiniz...
tabiki yeterli ingilizcem var. bende birkaç tane buldum ama tam anlamı ile yapamıyorum mesala register deki deyişiklikler için konutları nasıl ekleyeceğim konsunda takılıyorum. Bu içinde yönlendirsen veya kaynağın varda sunarsan senvinirim.

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Wed Apr 18, 2007 3:59 am

Öncelikle bu gibi konular için yardımcı olabilecek linklerin toplandığı bir başlık var: [Tutorials] Creating Your Own Updates & Addons
Orada olmayan ama gene işine yarayabilecek bir konu var, wincert.net üzerinde: [Tutorial] Creating a Theme AddOn
Bu anlatım ile basit dosya kopyalama işlemlerini gayet iyi anlayabilirsin.

Registry ayarlarını ekleme konusunda ise sana önerebileceğim en kapsamlı yer microsoft'un sitesi olurdu ama oraya da bir girersen bi daha çıkamazsın. Sana bir iki küçük tüyo veriyim.

Inf dosyalarında kayıt defteri girdileri bildiğin reg dosyalarından farklı bir şekilde yapılıyor. Bu ayarları dönüştürebilmek için Reg2Inf converter'ı deneyebilirsin, ama bu minik program türkçe xp üzerinde çalışırken bazı dosyaları çevirmiyor. Nedenini hala çözemedim.
Inf dosyaları içinde AddReg= ve DelReg= ile başlayan kısımlarla çağrılan kayıt girdileri bazit bir şekilde eklenirler. Mesela benim bi tane fare imleci eklentime bakarsan, senin için çok güzel bir örnek olur. Mesela bu.

İçerisindeki entries_*.ini dosyası, RVM Integrator veya nLite içindir. Eklentiyi windows cd'sine nasıl ekleyeceklerini anlatır onlara. Bu dosya hakkında daha geniş bilgi için buraya bakabilirsin: Defining entries.ini
İlk posttan sonraki postlara da bakmanı öneririm, başka tüyolar da görebilirsin.

Entries_*.ini dosyasından başka kimi zaman sadece bir cab dosyası ve bir inf dosyası, kimi zaman ise bir çok dosya görürsün.
Fare imleci eklentisinde sadece bir cab ve inf dosyası bulunuyor. Bu cab dosyasının içindekiler inf dosyasındaki copyfiles kısmı ile kopyalatılıyor. Inf dosyası içerisindeki AddReg kısmı ile eklenen kayıt defteri girdileri ise, fare imleçlerini windows'un görmesini sağlıyor.

Basit olarak bunları söyleyebilirim. Zaten temelde bunladan ibarettir. Eğer inf dosyasının içeriği hakkında genel bilgi istersen, "[Tutorials] Creating Your Own Updates & Addons" sayfasında bulunan pdf dosyalarını indirebilirsin. ("(converted to PDF)" diye bakarsan görebilirsin.)
Verdiğim linklerin hepsinde anlatımlar ingilizce malesef. Ben bi ara kapsamlı bi türkçe anlatım yapmıştım ama yanlışlıkla sildim o konuyu, geri de getiremedim.
Eğer içinden çıkamadığın bir durum olursa çekinmeden bana sorabilirsin, elimden geldğince açıklamaya çalışırım.

Phalanx

Post by Phalanx » Fri Apr 20, 2007 4:08 pm

teşekkür ederim bunları oku oku ardından cevir cevir bitmiyor bir de araya konuyla alakalı terimler girince iş sarpa sarıyor ama bencercem inşallah. koyduğun linkleri biraz inceleyim soracağım olursa burdan devam ederiz teşekkür eterim tekrar.

Phalanx

Post by Phalanx » Mon Apr 30, 2007 5:15 pm

Slm MrNxDmX yukarda bahsettigim gibi işin içine konuyla ilgili terimler girince zorladı ama gende birşeyler kazandım. En iyisi senden takıldığım konularda yardım isteyim.
Mesala;
1- Regedit içine türü reg_sz olan, adı phalanx olan, degeri 1 olan bir kayıt girecegim bunun *.reg dosyasının içeriği nasıl olmalı şöyle yaptım ama olmadı.

REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Phalanx\Info]
"Phalanx"=REG_SZ:1

hatam nerde?

2-Bu install dosyaların içindeki dosyalara nasıl müdahele edeceğiz. örneğin kurarken bizim istediğimiz dosyaları atsın.

3-Hazır addom ların içindeki dosyaları deyiştirebilirmiyiz nasıl?

şimdiden teşekkür ederim.

Phalanx

Post by Phalanx » Mon Apr 30, 2007 5:38 pm

Ayrıca şöyle bir türkçe kaynak buldum alıntıdır yararlanmak isteyinlerin dikkatine!!!

Katılımsız kurulum CDsi/DVDsi hazırlama işi sadece Windows kurmak demek değildir.
Windows kurulumu ile beraber istersek istediğimiz 3.parti programların kurulumunu da sağlayabiliriz. Kullanacağımız programları ister Windows CDsi/DVDsi ne entegre edelim ister "Windows Post Install (WPI)" sihirbazı ile kuralım her iki durumda da switchless installer (parametresiz kurulum) hazırlamak bize çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır.
WPI ile ilgili kısmı şimdilik atlıyorum. Bilindiği üzere 3.parti programlar artık nLite ile hotfixler gibi (*.cab dosyası olarak) Windows kurulumuna entegre edilebiliyor. İşte bu *.cab dosyalarını hazırlayabilmek için öncelikle üzerinde durduğumuz parametresiz kurulumların hazırlanması gerekiyor.

Switchless installer hazırlamak için gerekli malzemeler:
Universal Silent Switch Finder " http://www.msfn.org/board/index.php?act ... st&id=4977 "
Peid " http://www.absolutelock.de/construction ... 050130.zip "
Resource Hacker " http://delphi.icm.edu.pl/ftp/tools/ResHack.zip "
7-zip " http://www.7-zip.org/tr/7z432-tr.exe "
Msistub.exe " http://www.msfn.org/board/index.php?act ... st&id=9528 "
7zs.sfx " http://www.msfn.org/board/index.php?act ... st&id=8107 "

1. Öncelikle parametresiz kurulum haline getireceğimiz dosyanın setup dosyasını indirin. Ben bu işi anlatırken CCleaner programını kullandım. Yukarıda verilen adreslerden indirdiğiniz PEiD-0.93-20050130.zip dosyasının içeriğini ve USSF.exe dosyalarını bir klasöre kopyalayın.

Image

USSF.exe dosyasını çalıştırarak orijinal setup dosyasını gösterin ve aç deyin.

Image

USSF sizin için bu setup dosyası için gerekli olan parametreleri bulacaktır. Bu bilgi şimdilik kenarda dursun.

Image

2. Orijinal Setup dosyasının ismini maksimum 8 karakterden oluşacak şekilde değiştirin (cc127.exe yaptım) ve msistub.exe ile aynı klasöre kopyalayın. Her iki dosyayı da seçerek bir tanesinin üstüne sağ tıklayarak "7-zip/Arşivle..." deyin.

Image

3. Gelen pencerede programa yine maksimum 8 harften oluşacak şekilde istediğiniz bir ismi (setup.7z olabilir) verin, fakat Arşiv biçiminin .7z olmasını sağlayın. Ayrıca Sıkıştırma düzeyini Ultra olarak ayarlayın ve Tamam deyin.

Image

4. 7zs.sfx dosyasını bu hazırladığımız setup.7z ile aynı klasöre kopyalayın.

Image
4.1 Zorunlu olmamakla birlikte eğer isterseniz bütün bu işlemlerin sonunda oluşturacağımız parametresiz kurulum dosyasının görüntüleneceği iconu da değiştirebilme imkanımız var. Yapmak isteyenler için anlatayım.

4.2 İndirdiğiniz ResHack.Zip dosyasını bir klasöre açın ve ResHack.exe dosyasını çalıştırın. Yukarıdaki menüden "File/Open" deyip 7zs.sfx dosyasının olduğu klasöre gelin, dosya türünü All Files(*.*) yapıp 7zs.sfx dosyasını seçin ve aç deyin.

Image

4.3 Gelen menüden "Icon group/159/1003" adımını seçin ve üst menüden "Action/Replace Icon..." seçeneğine basın.

Image

4.4 Gelen pencereden "Open file with new icon" düğmesine basın ve istediğiniz bir icon dosyasını seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra yine aynı pencerede replace tuşuna basın.

Image

4.5 Pencere kapandıktan sonra yine üst menüden "File/save" deyin ve ResHack programından çıkın. simge değiştirme işlemini tamamlamış olduk.

Devamı geliyor...

5. Kaldığımız yerden devam edelim. Not defterini açın ve;

CODE
;!@Install@!UTF-8!
RunProgram="program.exe -switch"
;!@InstallEnd@!

komutlarını yazın. burada program.exe yazan yere kendi programımızın ismini (örneğimizde: cc127.exe) -switch yazan yere de en başta bulduğumuz parametreyi (örneğimizde: /S) yazacaksınız.

Eğer *.msi paketi kullanıyorsanız -ki mesela microsoft ürünlerinin çoğu bu şekildedir- bu durumda msistub.exe komutunu kullanmamız gerekiyor.

CODE
;!@Install@!UTF-8!
RunProgram="msistub program.msi /qb-!"
;!@InstallEnd@!

/qb-! kullanırsanız kurulum ekranı görünür, /qn kullanırsanız kurulum ekranı görünmez. *.msi kurulumları ile ilgili parametreler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz MsiExec.exe Command-Line Parameters adresini inceleyebilirsiniz.

6. Not defterinde gerekli düzenlemelerimizi yaptıktan sonra kaydet deyip kodlama türünü UTF-8 seçip Config.txt olarak kaydedin.

Image

7. Bütün bu işlemleri gerçekleştirince klasörünüz şu şekilde görünmelidir.

Image
8. Başlat/Çalıştır kısmına cmd yazıp komut ekranını açın, yukarıdaki 3 dosyanın olduğu klasöre CD komutu ile gidin ve;

CODE
copy /b 7zs.sfx + config.txt + (program ismi).7z (Görünmesi istenilen isim).exe

Image

Artık CCSetup.exe dosyamız hazır.
Hazırladığımız bu parametresiz kurulum dosyasıyla *.cab dosyasının nasıl hazırlanacağını da en kısa zamanda ekleyeceğim. Sorun yaşayan arkadaşlar buradan iletirlerse yardımcı olmaya çalışırım.

Not: Bu bilgiler http://www.msfn.org/board/index.php?showtopic=39048 adresinden çeviri yapılmıştır.

İlk mesajda parametresiz kurulum dosyasının nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi vermiştim. Şimdi sıra nLite ile hazırlanacak katılımsız Windows CDsi/DVDsi içine hotfix şeklinde entegre edilebilecek şekilde *.cab dosyalarını hazırlamaya geldi.

*.cab hazırlamak için gerekli program:
Cabpack

1. Cab dosyasının kaynağını oluşturacak dosyaları koymak için yeni bir klasör oluşturun. İsmi herhangi birşey olabilir. Bu klasörün içine SVCPACK adında yeni bir klasör daha oluşturun.

2. Yukarıdaki mesajda anlatıldığı şekilde hazırladığınız parametresiz kurulum dosyanızı bu SVCPACK klasörünün içine kopyalayın.

3. Not Defterini açın ve;

CODE
[general]
builddate=03/13/2006
description=CCleaner
language=Turkish
title=CCleaner
version=1.0
website=http://www.ccleaner.com/

[EditFile]
I386\SVCPACK.INF,SetupHotfixesToRun,AddProgram

[AddProgram]
CCSETUP.EXE

olacak şekilde program bilgilerini yazın. Burada general kısmında programla ilgili bilgileri EditFile kısmında da hazırladığımız setup dosyasının ismini belirtiyoruz.

Hazırladığınız bu dosyayı farklı kaydet seçeneğinden ENTRIES_PROGRAMADI.ini olarak kaydedin.
Bu işlemleri bitirdiğinizde SVCPACK klasörünüzün içeriği 13. resimdeki gibi ana klasörünüzün içeriği de 14. resimdeki gibi görünmelidir.

4. Şimdi sıra *.cab dosyasını hazırlamaya geldi. Yukarıdaki adresten indirdiğiniz cabpck14.zip'in içinden çıkan CABPACK.EXE dosyasını çalıştırın.

Gelen pencerede;
- Source Dir or File: Cab dosyasının içinde bulunmasını istediğimiz dosya ve klasörlerin yerini gösterin. 14.resimden de görülüyor zaten.
- Recurse subdirectories seçeneği ile SVCPACK klasörünün içeriğinin de cab içinde yer almasını sağlıyoruz.
- Destination Dir: hazırlanacak *.cab dosyasının kaydedileceği yolu gösterin.
- Compression Type: Burada MSZIP daha hızlı LZX daha iyi sıkıştırma yapar.
- CompressionMemory Sıkıştırma yeteneğini belirler, en yüksek en iyidir.
- MaxDiskSize: Oluşturacağımız *.cab dosyasının boyutunu belirler. Unlimited yaptığımızda tek parça halinde sonuç alırız. Ayrıca orada bulunan sayı 0 olmalıdır.
- CabinetNameTemplate: neticede elde edeceğimiz *.cab dosyasının ismini belirler.
- Create cabinets for: Windows ortamında çalıştığımız için 32bit seçeneğini seçiyoruz. 16 bit seçeneği MS-DOS ortamı içindir.

Bütün ayarları tamalayınca OK deyip *.cab dosyasını oluşturun.
Artık oluşturduğunuz bu *.cab dosyasını Windows CDsi/DVDsi ne hotfixlerle beraber entegre edebilir ve windows kurulumu sırasında otomatik olarak kurulmasını sağlayabilirsiniz.

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Tue May 01, 2007 8:58 pm

Phalanx wrote:1- Regedit içine türü reg_sz olan, adı phalanx olan, degeri 1 olan bir kayıt girecegim bunun *.reg dosyasının içeriği nasıl olmalı şöyle yaptım ama olmadı.

REGEDIT4
"Phalanx"=REG_SZ:1

hatam nerde?
Bu senin işini görecektir:

Code: Select all

Windows Registry Editor Version 5.00

"Phalanx"="1"
REG_SZ değerleri oluşturulurken değer adı ve değer verisi yeterlidir...
Phalanx wrote:2-Bu install dosyaların içindeki dosyalara nasıl müdahele edeceğiz. örneğin kurarken bizim istediğimiz dosyaları atsın.
Bunun için kurulum düzenleme programlarına ihtiyacın var. Admin studio, orca gibi isimler hakkında araştırma yapabilirsin. Benim bu konularda hiç mi hiç bilgim ve deneyimim olmadığı için bu konularda paylaşım yapamıyorum...
Phalanx wrote:3-Hazır addom ların içindeki dosyaları deyiştirebilirmiyiz nasıl?
Eklentiyi bir klasöre çıkartıp, içindeki dosyaları değiştirebilir sonra tekrar sıkıştırabilirsin...
Bazı eklentilerin içinde cab dosyaları bulunur. Onları da düzenledikten sonra tekrardan cab haline getirmen gerekir.
Aslında çok basit bir işlemdir.
uxtheme.dll yamasından bahsedeyim mesela.
Güncelleme paketini açıyorsun, yamalanmış uxtheme.dll dosyasını içine yapıştırıyorsun, dosya üzerine yazılsınmı uyarısına evet diyorsun, sonra paketi tekrar arşivliyorsun...
Eğer takıldığın başka sorunların olursa çekinmeden sorabilirsin...

Anlatım için çok teşekkür ederim. Bir çoğu için yardımcı olacaktır..

Cromorg

Post by Cromorg » Wed May 23, 2007 3:28 pm

regedit kayıtlarını addon un içindeki ini dosyasınamı ekliyoruz nasıl yapıyoruz bunu

[addreg]
xxxxx.reg
bu şekilde bir şeylermi yazıyoruz acaba ?

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Fri May 25, 2007 7:54 pm

Regedit ayarlarını inf dosyasına ekleyebilmek için, inf dosya formatına uygun şekilde eklemeniz gerekecek.
Bunun için Reg2Inf programını kullanabilirsiniz ancak türkçe xp üzerinde dönüştürmediği bir çok dosya biliyorum.
Programa buradan ulaşabilirsin, nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgi malesef yok şu anda. Komut satırından programı çağırarak hangi komutların nasıl kullanılaibleceğini öğrenebilirsiniz (ingilizce).
Inf dosyasına eklenebilecek ayarlara örnek olarak bu sayfadaki ikinci post'a bakabilirsiniz:
http://www.ryanvm.net/forum/viewtopic.php?t=4740

Cromorg

Post by Cromorg » Sat May 26, 2007 8:19 pm

teşekkürler verdiğiniz linkteki reg2inf programını kullandım ancak iyi netice alamadım msfn.org ta
başka bir reg2inf programı denedim cok güzel çalışıyor indirip denemek isteyenler için

http://www.msfn.org/board/index.php?act=attach&type=post&id=4826
kullanımını anlatayım bu program tek bir exe programı bu reg2inf.exe ile çevireceğimiz reg dosyasını
aynı klasöre koyup komut satırından bu klasöre ulaşıyoruz yapmamız gereken komut satırına

reg2inf x.reg x.inf
yazmak burada x.reg çevirmek istediğimiz reg dosyası x.inf oluşturmak istediğimiz inf dosyası aynı isimde olmalı enter a bastığımızda yine aynı klasörde inf dosyamızı hazır görüyoruz .

benim 2. sorum bu inf dosyasını hazırladıktan sonra başka birşey yapacakmıyız direk sıkıştırıp addon mu yapmamız gerekiyor bu kadar cok soru soruyorum kusura bakmayın ancak addon ları test etmek
cık uzun sürüyor malum entegrasyondan sonra bir de işletim sistemi kurmak gerekiyor kusurabakmayın bir addonu test etmenin daha basit bir yolu varmıdır ?

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Sun May 27, 2007 6:24 pm

Cromorg wrote:benim 2. sorum bu inf dosyasını hazırladıktan sonra başka birşey yapacakmıyız direk sıkıştırıp addon mu yapmamız gerekiyor bu kadar cok soru soruyorum kusura bakmayın ancak addon ları test etmek
cık uzun sürüyor malum entegrasyondan sonra bir de işletim sistemi kurmak gerekiyor kusurabakmayın bir addonu test etmenin daha basit bir yolu varmıdır ?
Inf dosyasını tek başına eklenti yapamazsınız, entries_*.ini dosyasıda gereklidir. Kısaca inf dosyasının windows'a nasıl ekleneceği ile ilgili bilgileri içerir diyebilirim.
Bu linkteki başlık sana yardımcı olabilir: http://www.ryanvm.net/forum/viewtopic.php?t=488

Cromorg

Post by Cromorg » Tue May 29, 2007 6:06 pm

tüm sitedeki addon ların hepsine baktım inf dosyası kullanılmış olanların tamamı cab pack yapılmış setup.exe kullanılan addon larda ise inf dosyası bulunmuyor kısacası hem setup hem inf dosyasını addons un içine entegre edemedim cabpack ler le uğraşmak istemiyorum direk sfx arşiviyle reg dosyası kaydetmeye çalışayım bakalım olacakmı ........

Cromorg

Post by Cromorg » Fri Jun 08, 2007 9:08 am

sfx arşiviyle reg kaydı oldu çalışıyor ancak cab dosyası hazırlamak istiyorum setup dosyasını extract ettikten sonra cıkan dosyaları cab haline getiriyoruz bunda sorun yok inf dosyasında filecopy komutunuda kullandık
program files yolunu gösterdik regedit kayıtlarınıda yaptık diyelim kısayolları hallettik ... sorum şu atıyorum flashget dosyalarını program files /flashget dizinide kopyaladıktan sonra regedit kayıdınıda yaptıktan sonra başka bişey yapıp yapmayaağımıza nasıl karar vercez yani setup dosyasının yaptığı her değişikliği bizimde yapmamız gerekecekmi bunları nasıl öğrenebiliriz bazı programlar denedim snapshot alan programlar
snapshottan sonra sistem değşikliklerini tanıyor ve gösteriyor ancak küçücük bir program için o kadar fazla değşik yapılmışki onların hepsini yapmamız mümkün değil buna nasıl karar vereceğiz bu kadar :D
saygılar

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Fri Jun 08, 2007 2:30 pm

orası da biraz deneyim gerektiriyor açıkçası, neyin hangi şekilde değişebileceğini anlamak zaman alan bir iş. Bu tarz şeyleri deneyerek zamanla öğrenebilirsin.

Preputium64

Post by Preputium64 » Sat Jun 09, 2007 4:51 pm

@MrNxDmX Benim merak ettiğim nokta bütün bu kurulumların hangi dosya aracılığıyla yapıldığı nasıl editlenebileceği. yanılmıyorsam ie7 olsun diğer kurulum paketleri olsun windows kurulumunun bitimine 13 dk kala kurulmaya başlıyorlar yanlız işin garibi svcpack.inf dosyasından hemen önce kurulmaya başlamaları. birbirlerinden bağımsız 2 farklı yol olsalarda bu dosya ile yapılan kurulumların(svcpack.inf) 5-6 adeti geçmesinde sorunlar başlıyor mesela t-13 de kitlenme ve setup un hata vermeksizin devamsızlığı acaba diyorum güncelleme paketleri, wmp, birde ie ayarları bi şişkinlik mi yarattı? eğer öyleyse nasıl çözebiliriz hangi dosya editlenecek?

2. sorum paketler içine bulunmayan boot.ini dosyasını nasıl editleriz olacak? bir çok boot editör kaliteli görüntü sağlamak için boot.ini dosyaını editleyip ntoskrnl

[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /TUTag=6F1VYZ /Kernel=Ntoskrnl.exe

haline getiriyor dikkat ettinizse şu kısım ekleniyor /TUTag=6F1VYZ /Kernel=Ntoskrnl.exe. burda programlar Ntoskrnl.exe yerine başka bişey yazsalarda oluşan dosyayı isim değiştirip bu şekilde direkt cdnisin bootunu değiştirmek için kullanabiliyorsunuz. ama bunu ancak boot.ini doyasının bi kopyasını üstüne yazdırarak sağlıyabiliyorsunuz.(winrarla bi sfx dosyası oluşturup üstüne yazmak) benim istediğimse windows bu dosyayı oluşturduğu zaman direkt böyle bi dosya oluşurması ve boş yere bi üstüne yazma olayından kurtulmak. bilmiyorum ne kadar mümkün...(nasıl oluturuyor bunu windows acaba?)

3. sorum ise hazırlanan adons paketleriyle ilgili. gerek senin gerekse arkadaşların hazırladığı t-13 te kurulan cab dosyası aracılıklı addonslardan (ie7 gibi) kendimce ufak tefek addonslar yapmayı başardım ama merak ettiğim ordaki directory adlerı. mesela 10 windows demek, 16422 ise program files, bide themes hazırlarken başka bi tane daha vardı neyse benim merak ettiğim hangi klasör için hangi sayı bununla ilgili daha geniş bi kaynak var mı? yoksa eğer başlat çalıştırdan %appdata% yazarak çağırdığımız C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data klasörünün sayı değeri nedir acaba? yakın zamanda hazırlayacağım firefox addonsu için gerekli olacakta cevapların için şimdiden teşşerkürler...

sk8er_boi

Post by sk8er_boi » Sun Jun 10, 2007 2:28 am

Reklam olarak algılanmazsa ben bir anlatım yapmıştım Nlite addon maker ile ilgili:
http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=4517

Preputium64

Post by Preputium64 » Sun Jun 10, 2007 3:43 am

sk8er_boi wrote:Reklam olarak algılanmazsa ben bir anlatım yapmıştım Nlite addon maker ile ilgili:
Verdiğin site üyelik gerektiriyor...

ayrıca nlite addon maker sade switc kulanıp svcpack.inf dosyası kullanarak addon yapan bi program. en fazla yapabileceğin exe dosyalarını i386\svcpack kalsörüne attırmak. bizim bahsettiğimiz direk entegre olan addonlar...

sk8er_boi

Post by sk8er_boi » Mon Jun 11, 2007 2:33 pm

Preputium64 wrote:
sk8er_boi wrote:Reklam olarak algılanmazsa ben bir anlatım yapmıştım Nlite addon maker ile ilgili:
Verdiğin site üyelik gerektiriyor...

ayrıca nlite addon maker sade switc kulanıp svcpack.inf dosyası kullanarak addon yapan bi program. en fazla yapabileceğin exe dosyalarını i386\svcpack kalsörüne attırmak. bizim bahsettiğimiz direk entegre olan addonlar...
Yukarıda anlatılan şeyin aynısını yapıyor bu program. her halukarda birşeyi switch kullanıp kurduracak ve svcpack içine atacaksın. registrye eklemek için birden fazla yok var.

Cromorg

Post by Cromorg » Tue Jun 12, 2007 4:55 am

@sk8er_boi

söylemek istediğimiz kurulumun bir setup dosyasından switch le değilde setup dosyasının içeriğinin inf dosyası kullanılarak direk entegre edilmesi
windows kurulurken setup dosyası çalışmayacak mevcut dosyaları ilgili klasörlere gönderilecek kısayollar diğer kayıtlar yapılacak bunun için çabalıyorum kendi adıma konuşayım ama acıklayıcı bir bilgi bulamadım sadece yapılan programlar paylaşılıyor ama nasıl yapıldığı hiç anlatılmamış aslına bakarsan internette başka kaynakta yok her yere baktım

sk8er_boi

Post by sk8er_boi » Tue Jun 12, 2007 8:31 am

Cromorg wrote:@sk8er_boi

söylemek istediğimiz kurulumun bir setup dosyasından switch le değilde setup dosyasının içeriğinin inf dosyası kullanılarak direk entegre edilmesi
windows kurulurken setup dosyası çalışmayacak mevcut dosyaları ilgili klasörlere gönderilecek kısayollar diğer kayıtlar yapılacak bunun için çabalıyorum kendi adıma konuşayım ama acıklayıcı bir bilgi bulamadım sadece yapılan programlar paylaşılıyor ama nasıl yapıldığı hiç anlatılmamış aslına bakarsan internette başka kaynakta yok her yere baktım
yukarıdaki uzun resimli anlatıma alternatif olarak vermiştim ben o postu. ayrıca sitenin reklamını yapmadığımı söylemiştim. herşey var gibi bir söz de çıkmadı ağzımdan.

ayrıca
addon sadece inf dosyaları ile olacak diye bir şart yok. msn messenger de addon olabilir. ama inf dosyaları ile yapamazsınız. msi dosyasını pack edip switch ile kurdurmanız gerekir. ama yine de bir addondur.

Cromorg

Post by Cromorg » Tue Jun 12, 2007 8:43 am

sana lafım yok zaten yanlış anlama bilgilendirme amaçlı attım postu ben

Cromorg

Post by Cromorg » Thu Jun 14, 2007 8:19 pm

Preputium64 wrote: ettiğim ordaki directory adlerı. mesela 10 windows demek, 16422 ise program files, bide themes hazırlarken başka bi tane daha vardı neyse benim merak ettiğim hangi klasör için hangi sayı bununla ilgili daha geniş bi kaynak var mı? yoksa eğer başlat çalıştırdan %appdata% yazarak çağırdığımız C:\Documents and Settings\Administrator\Application Data klasörünün sayı değeri nedir acaba? yakın zamanda hazırlayacağım firefox addonsu için gerekli olacakta cevapların için şimdiden teşşerkürler...
sanırsam 16410 User\Application Data

[DestinationDirs section] 

01     SourceDrive:\pathname (the directory from which the INF file was installed) 
10     Windows directory. ( =>  %windir% )
11     System directory. ( =>  %windir%\system32 ) cf.Win9x/Me => %windir%\system
12     Drivers directory. ( =>  %windir%\system32\drivers )
17     INF file directory. 
18     Help directory.
20     Fonts directory.
21     Viewers directory.
23     Color directory (ICM) (not used for installing printer drivers) 
24     Root directory of the system disk. ( ex =>  C:\ )
25     Shared directory.
30     Root directory of the boot disk. ( "ARC system partition".  dirid 24¿Í ´Ù¸¦ ¼öµµ ÀÖ´Ù.) 
50     System directory for NT-based operating systems. ( =>  %windir%\system )
51     Spool directory (not used for installing printer drivers – see Printer Dirids) 
52     Spool drivers directory (not used for installing printer drivers) 
53     User profile directory 
54     Directory where ntldr.exe and osloader.exe are located (NT-based systems only)  
55     Print processors directory (not used for installing printer drivers) 
-1     Absolute path  

* special shell folders. (dirid 16384 ~ 32767)

16406     All Users\Start Menu  
16407     All Users\Start Menu\Programs  
16408     All Users\Start Menu\Programs\Startup 
16409     All Users\Desktop 
16415     All Users\Favorites 
16419     All Users\Application Data 
16422     Program Files 
16427     Program Files\Common 
16429     All Users\Templates 
16430     All Users\Documents 

16437     All Users\Documents\My Music
16438     All Users\Documents\My Pictures
49000     %windir%\system32\dllcache

16384     User\Desktop   ( =  16385 , 16387 , 16388 , 16394 16396 16399 16413 16414 )
16386     User\Start Menu\Programs
16389     User\My Documents
16390     User\Favorites
16391     User\Start Menu\Programs\Startup
16392     User\Recents
16393     User\SendTo
16395     User\Start Menu
16397     User\My Documents\My Music
16398     User\My Documents\My Video
16410     User\Application Data
16411     User\PrintHood
16412     User\Local Settings\Application Data

Preputium64

Post by Preputium64 » Sun Jun 17, 2007 12:43 pm

Çok teşekkürler...
Tüm addonlarıma burdan ulaşabilirsiniz... http://rapidshare.com/users/CY665N

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Sat Jun 30, 2007 9:14 pm

Preputium64 wrote:@MrNxDmX Benim merak ettiğim nokta bütün bu kurulumların hangi dosya aracılığıyla yapıldığı nasıl editlenebileceği. yanılmıyorsam ie7 olsun diğer kurulum paketleri olsun windows kurulumunun bitimine 13 dk kala kurulmaya başlıyorlar yanlız işin garibi svcpack.inf dosyasından hemen önce kurulmaya başlamaları. birbirlerinden bağımsız 2 farklı yol olsalarda bu dosya ile yapılan kurulumların(svcpack.inf) 5-6 adeti geçmesinde sorunlar başlıyor mesela t-13 de kitlenme ve setup un hata vermeksizin devamsızlığı acaba diyorum güncelleme paketleri, wmp, birde ie ayarları bi şişkinlik mi yarattı? eğer öyleyse nasıl çözebiliriz hangi dosya editlenecek?
Inf dosyaları tahmin ettiğinin aksine t24 aşamasında kuruluma başlıyorlar. T13 sırasında svcpack işleniyor. Tabi sürekli olarak, windows'un kendi dosyaları-ayarları işleniyor. Onun mimarisi hakkında hiçbir bilgim yok malesef.
T13 sırasında makinenin kilitlenmiş gibi görünmesi problem yaratmaz. Eğer sağ alttaki 5tane kutucuk ilerliyor gibi görünüyorsa problem yok demektir.
Preputium64 wrote:2. sorum paketler içine bulunmayan boot.ini dosyasını nasıl editleriz olacak? bir çok boot editör kaliteli görüntü sağlamak için boot.ini dosyaını editleyip ntoskrnl

[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /TUTag=6F1VYZ /Kernel=Ntoskrnl.exe

haline getiriyor dikkat ettinizse şu kısım ekleniyor /TUTag=6F1VYZ /Kernel=Ntoskrnl.exe. burda programlar Ntoskrnl.exe yerine başka bişey yazsalarda oluşan dosyayı isim değiştirip bu şekilde direkt cdnisin bootunu değiştirmek için kullanabiliyorsunuz. ama bunu ancak boot.ini doyasının bi kopyasını üstüne yazdırarak sağlıyabiliyorsunuz.(winrarla bi sfx dosyası oluşturup üstüne yazmak) benim istediğimse windows bu dosyayı oluşturduğu zaman direkt böyle bi dosya oluşurması ve boş yere bi üstüne yazma olayından kurtulmak. bilmiyorum ne kadar mümkün...(nasıl oluturuyor bunu windows acaba?)
Boot.ini dosyasının nasıl oluşturulduğu ile ilgili hiçbir bilgim yok malesef.
Bu konuyu unutmuştum. Cevabım biraz geç oldu :(

ArArMiSiN

Post by ArArMiSiN » Fri Jul 13, 2007 9:07 am

[DestinationDirs section] 

01     SourceDrive:\pathname (the directory from which the INF file was installed) 
10     Windows directory. ( =>  %windir% )
11     System directory. ( =>  %windir%\system32 ) cf.Win9x/Me => %windir%\system
12     Drivers directory. ( =>  %windir%\system32\drivers )
17     INF file directory. 
18     Help directory.
20     Fonts directory.
21     Viewers directory.
23     Color directory (ICM) (not used for installing printer drivers) 
24     Root directory of the system disk. ( ex =>  C:\ )
25     Shared directory.
30     Root directory of the boot disk. ( "ARC system partition".  dirid 24¿Í ´Ù¸¦ ¼öµµ ÀÖ´Ù.) 
50     System directory for NT-based operating systems. ( =>  %windir%\system )
51     Spool directory (not used for installing printer drivers – see Printer Dirids) 
52     Spool drivers directory (not used for installing printer drivers) 
53     User profile directory 
54     Directory where ntldr.exe and osloader.exe are located (NT-based systems only)  
55     Print processors directory (not used for installing printer drivers) 
-1     Absolute path  

* special shell folders. (dirid 16384 ~ 32767)

16406     All Users\Start Menu  
16407     All Users\Start Menu\Programs  
16408     All Users\Start Menu\Programs\Startup 
16409     All Users\Desktop 
16415     All Users\Favorites 
16419     All Users\Application Data 
16422     Program Files 
16427     Program Files\Common 
16429     All Users\Templates 
16430     All Users\Documents 

16437     All Users\Documents\My Music
16438     All Users\Documents\My Pictures
49000     %windir%\system32\dllcache

16384     User\Desktop   ( =  16385 , 16387 , 16388 , 16394 16396 16399 16413 16414 )
16386     User\Start Menu\Programs
16389     User\My Documents
16390     User\Favorites
16391     User\Start Menu\Programs\Startup
16392     User\Recents
16393     User\SendTo
16395     User\Start Menu
16397     User\My Documents\My Music
16398     User\My Documents\My Video
16410     User\Application Data
16411     User\PrintHood
16412     User\Local Settings\Application Data
SystemDrive (c kök dizin) için hangi kodu seçiyoruz acaba ?
ben bulamadım, göremedim sanırım...

Preputium64

Post by Preputium64 » Fri Jul 13, 2007 9:13 am

24

ArArMiSiN

Post by ArArMiSiN » Fri Jul 13, 2007 9:15 am

tşk. ederim
inf olayını birazcık da olsa ilkel yöntemler de olsa çözdüm sanırım :)

----

bişey daha sorabilir miyim bu arada

bu yaptığımız inf dosyasını bat dosyasıyla yada farklı bir çekilde normal kurulum olarak çalıştırma gibi bi şansımız var mı?

yürüt seçeneğini regedit ten aratıp çalıştırma komutuna ulaştım ama hata verdi yüklemedi..

Preputium64

Post by Preputium64 » Fri Jul 13, 2007 9:28 am

ArArMiSiN wrote:tşk. ederim
inf olayını birazcık da olsa ilkel yöntemler de olsa çözdüm sanırım :)

----

bişey daha sorabilir miyim bu arada

bu yaptığımız inf dosyasını bat dosyasıyla yada farklı bir çekilde normal kurulum olarak çalıştırma gibi bi şansımız var mı?

yürüt seçeneğini regedit ten aratıp çalıştırma komutuna ulaştım ama hata verdi yüklemedi..
sadece reg veya kısayol eklediysen inf dosyasına sağ tıkla yükle seçeneği var yüklenir. ama diğer şekil dosyaları falan belirttiysen dosyalarınla aynı lasörde olman lazım.

ArArMiSiN

Post by ArArMiSiN » Fri Jul 13, 2007 9:36 am

o tamam öyle oluyo da normal bi kurulumm uş gibi diyorum
örneğin
bir bat dosyasına "start wait aa.exe/s" gibi bi komut yazıp kurduruyoz
bunda da "............ instal.inf" gibi bi komut olabilir mi?

---

sağ tık taki yükle seçeneğinin kullandığı komut "rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %1" bu sanırım
bunda bir takım değişiklikler yapıp denedim ama olmadı

Preputium64

Post by Preputium64 » Fri Jul 13, 2007 9:54 am

hmm yok bununla diil de buna benzer runonce ex değeri giriyorsun registrye ondan sonra hızlı çağırıyorsun run once ex gibi kurulum yapıyor ama bizim yaptığımız kurulumda bi faydasını görmedim. Cd/Dvd den exe çalıştırma işlemini yapmıyor. ancak hdd olan bi exe dosyasını çağırabiliyorsun bu yöntemle. çok kullanışlı değil. onun yerine install rite programnı dene hangi dosyalar nereye kopyalanmış ona bak registry için ise HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_MACHINE kısmını takip et. bunları inf dosyasında yükleyebilmen için reg2inf programcığına ihtiyacın var. dönüşüm yaptıramağın reg olursa bana yolla halledip geri yollarım. Yanlız burda da şu önemli hangi reg dosyası gereksiz. bunu tam olarak bende anlamış değilim bununla ilgili bi kaynak yok ama deneme yanılma metooduyla bunu aşabilirsin... (gereksiz olduğunu düşündüğünü sil mesela sanal makinada den bak bakalım program çalışıyor mu? gibi)

ArArMiSiN

Post by ArArMiSiN » Fri Jul 13, 2007 10:01 am

Ben anlatamadım sanırım
inf dosyasını hazırladım,
Sağa tıklayıp yükle dediğimde yüklüyor
Benim istediğim windows kurulu bir bilgisayarda inf dosyasının üzerinde sağa tıklayıp kur demeden, normal bi katılımsız kurulum gibi yapabilir miyiz ?

Preputium64

Post by Preputium64 » Fri Jul 13, 2007 10:08 am

hmm vardır illaki de ben bilmiyorum. yinede ufkunu açması bakımından şu sayfaya bakabilirsin
http://gosh.msfn.org/using_runonceex.htm

ArArMiSiN

Post by ArArMiSiN » Fri Jul 13, 2007 10:16 am

tamam bakıyorum
bu gün bana göre çok çok şeyler başardım yardımınla :)
teşekkür ederim yardımların için....

Preputium64

Post by Preputium64 » Fri Jul 13, 2007 10:22 am

rica ederim çaba harcadığın ve uğraştığın sürece yardımcı olurum... Tabi zamanım olduğunda...

Mx@Raid

Post by Mx@Raid » Tue Aug 14, 2007 7:00 am

Arkadaşlar sessiz kurulumda sizin verdiğiniz addonları kurduğumda sistem benden hiçbir yanıt beklemeden msn ve firefoxu kurdu lakin benim yaptığım sessiz kurulumda java ve winamp için benden onaylayarak devam etmemi istedi. Acaba .7z formatında değilde . cab formatında oluşturduğum için mi bu sorunla karşılaştım, bir diğer konu da sizin verdiğiniz .7z dosyalarındaki entries*.ini dosyalarını kabul etti ama yine dosyanın *.cab olmasından dolayı dosyayı göremedi galiba. Addonları *.7z olarak mı entegre etmeliyim.

Saygılarımla.

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Tue Aug 14, 2007 7:28 pm

Uyarımı dikkate aldığın için teşekkür ederim.
Dosyanı 7z yada cab olarak hazırmalan hiçbir şeyi değiştirmez aslında.Ama eğer 7zip ile parametreli kurulum yapıyorsan cab formatını kullanamazsın.
Eklentisini yapmaya çalıştığın programın kabul ettiği switch'leri iyice bilmen gerekir. Bunda hata yapıyor olabilirsin.
Yaptığın işlem hakkında detaylı bilgi verebilirsen, sana daha fazla yardımcı olacağım.

Mx@Raid

Post by Mx@Raid » Wed Aug 15, 2007 2:00 am

Uyarıda bulunduğunuz için ben de teşekkür ederim.
Uygulama olarak winamp ve javayı yaptım.
winampın ussf ile switchi /s di ama java da herhangi bir parametre vermedi.
7z ile parametreyi girerek sıkıştırdım daha sonra ise svcpack klasörünü ve entries*.ini dosyasını oluşturarak cab dosyası haline getirdim.
rvm entries*.ini dosyasının bulamadığı uyarısını verdi.
sizin uygulama olarak anlattığınız yöntemle yaptım, kaçırdığım bir nokta varmı bilmiyorum.
Diyebilirsinizki zaten forumumuzda bunlar mevcut neden bu zahmete girdiniz. Hem öğrenmek hemde kendime özgün bir çalışma olsun istedim. Hatta anlattığınız uygulamayı döküm olarak alıp defalarca okudum, fakat farklı bir yöntem denemediğimi de gördüm.
normal koşullarda eklenti olmadan kurmayı denediğimde çalışıyor, iso içine ekleyip sanal makinada denediğimde sizlerin uyulamalarınızda olduğu gibi tam bir sessiz kurulum söz konusu olmuyor bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla.

C@NgO

Post by C@NgO » Thu Aug 23, 2007 12:13 pm

I use WillyPad to convert the reg file -->

http://www.chez.com/snoopy81/en/willy.htm
Once the entries file and the inf file are filled out I use cabtool on the folder to make the .cab file -->

http://www3.sympatico.ca/lazimute/CABTOOL_SETUP.ZIP

http://www3.sympatico.ca/lazimute/PECHKSUM_SETUP.ZIP
Benimde küçük bir katkım olsun.

ahmetcelik

Post by ahmetcelik » Sun Sep 16, 2007 1:29 pm

Yaaa bende bişey sorcam kusura bakmayın ama bu programları atarken serial ve cracklerinide atıyomuyuz....

Locked