Türkçe Eklentiler Listesi (Turkish Addon Packs List)

Discussion of Turkish translation of the Update Pack. T�rk�e tartışmalalar başlamıştır!
Locked
MrNxDmX
Moderator

Türkçe Eklentiler Listesi (Turkish Addon Packs List)

Post by MrNxDmX » Wed Oct 18, 2006 4:11 pm

Note for non-Turkish users: This topic contains a list of Turkish addon packs and Turkish switchless silent installer addon packs. Also explanations of some cool addons published on this site. (Eklenti means Addon in Turkish)
Burada yayınlanan tüm türkçe eklentileri burada listeliyorum. Listeyi Eklenti ve Switchless olarak ikiye ayırdım. Ayrıca bu forumda bulunan eklentilerden de işinize yarayacağını düşündüklerim için linkler ve kısa açıklamalar ekledim.

Türkçe Eklenti Paketleri (Turkish Addon Packs): Türkçe Katılımsız Kurulum Eklenti Paketleri (Turkish Switchless Installer Addon Packs): Katılımsız Kurulum Paketleri (Switchless Installer Releases): Türkçe Anlatımlar (Turkish Tutorials): Not: Katılımsız kurulum eklentileri ile normal eklentiler arasında ne fark var?
Katılımsız kurulum eklentileri (ingilizcesi switchless/silent)nin çalışma mantığı şudur: içerisindeki *.exe dosyasını windows kurulurken t13 ya da ilk oturum açılması sırasında çalıştırmak suretiyle yüklenirler. Bu yöntemde anlayabileceğiniz üzere önce dosyalar çıkartılır, daha sonra ise yüklenirler. Bu çıkartma işlemi sırasında makinanın performansına göre biraz zaman kaybı olur. Ancak, bütün programlar gerçek eklenti olarak yapılamayacağı için, kendine has bazı artıları da bulunmaktadır.
Gerçek eklentiler ise (ingilizcesi real addon / true addon) içerisindeki dosyaları windows kurulumuna entegre etmektedir. Windows'un kendisi bu dosyaları indirmekte, ve gerekli ayarları yapmaktadır. Katılımsız kurulum eklentilerine kıyasla hem zaman kazancı, hem yükleme cd'sinden yer kazancı hem de hard diskinizden yer kazancı sağlamaktadır. (Katılımsız programların çoğu kurulum exe'sinin bir kopyasını windows içerisine saklamaktadır.)
Katılımsız kurulum eklentilerine kıyasla bu gibi bir çok avantajları vardır. Mesela istediğiniz şekilde ayarlama yapabilmeniz, dosyaların nereye kopyalanacağına kendiniz karar verebilmeniz gibi. Ancak, gerçek eklentiler hazırlanırken öncelikle programın kendi kurulumu incelendiğinden belli bir hazırlık aşaması gerektirmekte, ayrıca bu tür eklentiler windows inf dosyalarının yapısının bilinmesini gerektirdiğinden belli bir bilgi birikimini gerektirmektedir. Bu da herkesin kolaylıkla bu tür eklentileri yapamıyacağı sonucuna vardırır bizleri. Ancak, katılımsız kurulum eklentileri çok basit bir şekilde, hatta bu iş için hazırlanmış programlar vasıtasıyla yapılabilmektedir.

Listeleme, satır başı harfin alfabetik sırasına göre yapılmıştır...
Last edited by MrNxDmX on Wed Mar 26, 2008 8:52 pm, edited 70 times in total.

MrNxDmX
Moderator

Post by MrNxDmX » Sun Aug 05, 2007 8:39 pm

İlk olarak RyanVM.net'teki tüm eklentilerin listelendiği linki veriyorum sizlere:
Member-Submitted Addon Packs Download List
Bu listede görebileceğiniz eklentilerin hemen hepsi ingilizce olarak yapılmıştır ve tümü gerçek eklentidir. İlginizi çekenlerin kendi başlıklarını incelerseniz, daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

WinCERT.net sitesi üzerinde yayınlanan tüm eklentilerin listesi de bu linkte bulunuyor. İlginizi çekebilir:
Complete Download List of Add-On's

Bu yaptığım listede ise işinize yarayacağınızı düşündüklerim bulunuyor. Hemen hemen hepsini kendim denemişimdir, ve sorunsuz çalışmaktadırlar. (Aksi açıklamasında belirtilmedikçe)
(Düzenleme alfabetik sıraya göre yapılmıştır.)
  • [Release] 7-Zip 4.42 (~ keytotime)
    7-zip dosya sıkıştırma programının gerçek eklentisidir.
  • [Release] 7-Zip 4.42 /w Assoc *FINAL* (~ Aserone)
    7-zip dosya sıkıştırma programının gerçek eklentisidir. Bazı ayarlar yapılmıştır.
  • [Release] Ad-Aware SE 1.06 + AutoUpdate (~ Siginet)
    Ad-Aware SE 1.06 programının gerçek eklentisidir. Yalnız sadece RVM Integrator'ın desteklediği çok dikkat çekici bir özelliği var bu eklentinin. Eklentiyi eklerken internete bağlanarak en-son ad-aware definition'ları indiriyor. Böylece oluşturduğunuz cd'deki içerik güncel oluyor.
  • [Release] AIO Cursors Addon Pack (~ MrNxDmX)
    Şimdiki versiyonunda toplam 23 adet windows fare imleç paketi bulunuyor. Gerçek eklenti paketidir, test edilmiştir.
  • [Release] Bootable XP on USB2 drive (~ ENU_user)
    Windows XP'yi Boot edilebilir bir USB2 bellekten kurmakla ilgili bilgiler bulunuyor. Tarafımdan denenmemiştir. Listeye istek üzerine eklenmiştir.
  • [Release] CPL All-in-One (~ Kelsenellenelvian)
    Denetim masasına kesinlikle işinize yarayacak 19 adet ekleme yapmaktadır. Dilinin ingilizce olması sizi engellemesin benim her windows yüklememde yer almaktadır ve hiçbir problem çıkarmamaktadır...
  • [Release] CPU-Z Control Panel (~ ricktendo64)
    CpU-Z programının Denetim Masası eklentisidir. Yalnız bir not düşüyüm, CPU-Z programı sanal makinada (vmware ya da virtual pc) değil çalışmak başlamıyor bile. Gerçek makinada test etmelisiniz. Bu eklenti benim şu anki sistemimde kurulu ve hiçbir problem de yok.
  • [Release] DAMN NFO Viewer Addon Pack 2.10.0032 (~ Mrs Peel)
    Damn NFO Viewer Programının eklentisidir. Kısayolu Başlat/Tüm Programlar/Desktop'a atmaktadır.
  • [Release] Delete/Restauration Unneeded Windows Components (~ vier)
    Windows Xp Sp2 İngilizce içerisindeki işe yaramayan/istenmeyen bileşenleri kaldırmak için oluşturulmuştur. Türkçe Xp üzerinde denenmemiştir. Listeye istek üzerine eklenmiştir.
  • [Release] Duplicate File Finder Addon Pack 1.1.0.3 (~ Mrs Peel)
    Duplicate File Finder programının gerçek eklentisidir. Kısaca bilgisayarınızda aynı özelliklere sahip dosyaları bulmanıza yardımcı olur.
  • [Release] EVEREST Ultimate Edition (~ ricktendo64)
    Everest programının gerçek eklentisidir.
  • [Release] Exodus WhyReboot Addon Pack 1.0.1.537 (~ Mrs Peel)
    Bu minik programı çalıştırdığınızda, bilgisayarınızın yeniden başladıktan sonra hangi işlemleri yapacağını size söyleyecektir.
  • [Release] FlashGet v1.8 AddOn (~ ricktendo64)
    Flashget programının gerçek eklentisidir. Türkçe xp üzerinde sorunsuz çalışmaktadır.
  • [Release] GMail Drive AddOn (~ ricktendo64)
    Gmail Drive'ı duymuşsunuzdur. Bu gerçek eklenti paketi windows'unuz kurulurken Gmail Drive'ı yüklemektedir, böylece ilk oturum açtığınızda kullanımınıza hazır hale gelmektedir.
  • [Release] K-Lite Mega Codec Pack (lots of stuff) (~ MrNxDmX)
    K-Lite Mega Codec Paketinin katılımsız eklentisidir. Türkçe Xp üzerinde problemsiz çalışmaktadır. Ayarlarından (lots of stuff) seçeneği seçilerek oluşturulmuştur.
  • [Release] MS Signed Themes Addon Pack (~ 5eraph)
    Microsoft'un yayınlamış olduğu ve uxtheme.dll dosyasını yamalamadan çalışan tema paketlerinin toplandığı eklentidir. Türkçe Xp üzerinde denenmemiştir, sorunlara yol açabilir...
  • [Release] MST TrueType Font Properties Extension (~ Zacam)
    Microsoft'un Font Özellikleri eklentisini windows'unuza eklemektedir. Font dosyalarına sağ tıkladığınızda daha fazla özellik sekmesi göreceksiniz.
  • [Release] NotePad++ (~ Kelsenellenelvian)
    Notepad++ programının gerçek eklentisidir. Türkçe Xp üzerinde denenmemiştir.
  • [Release] Recycle Bin Start Menu AddOn (~ ricktendo64)
    Başlat çubuğuna "Geri Dönüşüm Kutusu"nu ekliyor. Türkçe xp üzerinde sorunsuz çalışmaktadır.
  • [Release] Registry Tweaker CPL Addon Pack 1.8.1.110 (~ Mrs Peel)
    Registry Tweaker programının Denetim Masası eklentisidir.
  • [Release] Resource Hacker 3.4.0.79 (~ Kelsenellenelvian)
    Resource Hacker programının gerçek eklentisidir. Kısayolu Başlat/Tüm Programlar/Utilities'a atmaktadır.
  • [Release] RVM Integrator CPL (~ Kelsenellenelvian)
    RVM Integrator programının Denetim Masası eklentisidir.
  • [Release] SafeXP Control Panel Extension (~ Kelsenellenelvian)
    Artık biraz eski bir program ama, eklemek istedim. SafeXP programının Denetim Masası eklentisidir.
  • [AddOn] Universal Extractor 1.5, Extracts files from any Archive type or Installer (~ ricktendo64)
    Universal Extractor programının gerçek eklentisidir. WinCert.net üzerinde yayınlanmaktadır.
  • [Release] Universal Silent Switch Finder in SendTo (~ Kelsenellenelvian)
    USSF programının gerçek eklentisidir. Sağ tık/gönder menüsüne kısayol eklemektedir.
  • [Release] Vista Desktop Gadgets AddOn (~ ricktendo64)
  • [Release] Vista Drive Indicator! (~ Kelsenellenelvian)
    Vista Drive Indicator programının geliştirilmiş gerçek eklentisidir. Türkçe windows üzerinde de sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bilgisayarım içerisinde bulunan hard disk ve cd-rom'ların simgelerini değiştirmektedir. Hard disk ya da cd'lerinizin ne kadar boş, ne kadar dolu olduğunu gösteren Vista benzeri simgeleriniz olacaktır. Bu simgeler 10dk da bir güncellenmektedir...
  • [Release] Vista RTM Fonts True AddOn no FontInstaller (~ ricktendo64)
    Kullandığı yüklenme özelliğinden dolayı türkçe xp üzerinde çalışacağı garanti edilemiyor. Denenmemiştir.
  • [Release] Windows Vista Energy ScreenSaver Addon (~ MrNxDmX)
    Bu gerçek eklenti, Windows Vista Branded ekran koruyucusunu Windows Xp makinanıza ekleyecektir. Yalnız şunları unutmayın ki, sanal makinada çalışmamaktadır ve de vista'nın grafiklerini destekleyen ekran kartları ile çalışmaktadır. Benim makinamda çalışıyor ancak bir çok kişide hata veriyormuş. Kısacası denenmiştir ama donanımınızın yeterli olması gerekir.
  • [Release] Windows Vista Games AIO (ported to XP) (~ MrNxDmX)
    Windows Vista İngilizce sürümden alınmış olan 7 adet oyunu içermektedir. Oyunlar bilindik windows kağıt oyunları olup, grafik ve ses yönünden daha geliştirilmişlerdir.
  • [Release] Windows Vista User Account Pictures Addon (~ MrNxDmX)
    Orjinal Windows Vista Kullanıcı Simgelerini windows xp yüklemenize entegre edecektir. Simgeler orjinal RTM Vista'dan alınmıştır.
  • [Release] Windows Vista Wallpapers Addon (~ MrNxDmX)
    Windows Vista RTM-Final sürümünden alınarak oluşturulmuş 36 adet yüksek kaliteli duvar kağıdını içerir. Türkçe Xp üzerinde sorunsuz çalışmaktadır.
  • [Release] WMP Lyrics Plugin (~ 5eraph)
    Windows Media Player için şarkı sözü plugin'idir. Windows Xp üzerinde Media Player 9, 10, 11 ile çalıştığı belirtiliyor. Türkçe Xp üzerinde denenmemiştir. Listeye istek üzerine eklenmiştir.
Katılımsız Kurulum Eklentileri için ise, çok geniş arşive sahip olan rado354'ün listesine bakabilirsiniz: Index of ALL my addons
18 Nisan tarihine kadar yayınlanmış olan yaklışık 270 eklentisi vardır.

Şimdilik benden bu kadar. Daha fazlasını görmek için post'un en başındaki linki inceleyebilirsiniz. Eklenmesini istediğiniz olursa buraya bi cvp yazın. yalnız isteğiniz yapıldıktan sonra postunuz silinecektir, bu başlığın temiz kalmasını istiyorum.
Not: Genel tartışma başlığı değildir. Lütfen temiz tutalım...

Locked