Flash bellek (USB) den format

Discussion of Turkish translation of the Update Pack. T�rk�e tartışmalalar başlamıştır!
Locked
Pilihozlum

Flash bellek (USB) den format

Post by Pilihozlum » Tue Feb 19, 2008 4:15 pm

Arkadslar bana flash diskten format atma konusunda bilgi verebilecek biri varmi

Pilihozlum

Post by Pilihozlum » Tue Feb 19, 2008 4:21 pm

Cromorg wrote:
Merlin Turizm wrote:bende şunu istiyorum
2. hdd varsa, kurulum dosyalarını d ye atıp o dosyalardan c yi formatlamak mümkünmü ?
uzaktaki sunucum için yapmak istiyorum.
yani format atmak istediğimde datacentera hiç gerek kalmadan.

bunun için gerekli kodları biliyor musunuz?
fat32 format atacaksan cok kolaylıkla yapabilirsin zira sadece format.com dosyasına ihtiyacın olacak ancak ntfs format atmak gerekiyorsa o biraz zor gibi çünkü ntfs formatı ancak xp kurulumu sırasında atabiliyorsun ancak d sürücüne xp nin dosyalarını yükleyip d sürücüsünden xp yi kurmaya başlarsan C ye ntfs formatı atıp xp yi c ye kurabilirsin

Otomatik format diye bişey buldum bu komutu kullanarak katılımsız format yapabilirsin (fat32)ve hatta format sonunda xp kurulumunu başlatabilirsin bunun için boş bir diskete ihtiyacın olacak

Image

http://rapidshare.de/files/21312087/format.IMA.html

format image ı diskete yadırıp disketten pc yi başlatırsan hiç bişey yapmadan d sürücüne format atar ve
xp klasörün nerdeyse(bu örnekte F sürücüsü) o klasörden xp kurulumunu başlatır .

ancak önemli bir nokta var diskin ntfs ise dosta bu diski görmez o zaman şöyle yapabilirsin format atmadan direk sabit sürücüden xp kurulumunu başlatırsın ondan sonra format atarsın (ntfs format ) format.ima
dosyasındaki format satırını kaldırabilirsin

Specify Source Path to XP Installation Files

Eliminates the need to insert Windows CD for system modifications.

Insert Windows XP CD and copy \i386 folder to hard drive.
Location does not have to be on C:\ drive.

[Start] [Run] [Regedit]
Registry Key: HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup
Data Type: REG_SZ [String Value] / Value Name: SourcePath
Value Data: [Enter the location where you copied the \i386 folder]
Example: A valid entry would be D:\I386
Modify/Create the Value Name [SourcePath] according to the Value Data listed above.
Exit Registry and Reboot

Bu iki yomtemi flash disk(USB) e donusturecek veya baska cozumu olan varmi

entegre

Post by entegre » Wed Feb 20, 2008 6:08 am

Alttaki dökümanı kaydetmiştim biryerlerden. Ama henüz deneme fırsatım olmadı. Umarım işini görür.

CD Rom'unuz bozuk, Floppy'iniz yok. Peki ama PC'nizi nasıl formatlayacak İşletim sisteminizi nasıl kuracaksınız?

Öncelikle PC'nizi mutlaka MS-DOS Sisteminde başlatabilmelisin.
1) Bunun içinde USB Flash Belleğinizi MS_DOS'tan başlanacak şekilde ve FAT yada FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekiyor.
a) Flash Belleğinizi MS-DOS ile açmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:
Önce buradaki Linkten şu dosyayı indiriniz. Bu dosyalar iddia edildiği üzere Virüs yada Trojan yüklü değildir. Temizlenerek tekrar yüklenmiştir.

http://rapidshare.com/files/64920045/Wi ... e.rar.html

2) USB Flash belleğinizi takıp FAT yada FAT32 olarak biçimlendiriniz.
3) İndirdiğiniz Winİmage dosyasını açınız.
4) Sonra Win98.exe dosyasını bu pencereye bırakınız.

Image

Image

Image

Image

Image

5) Daha sonra resimde görülen ayarları yapınız. Ve tıklayınız.

Image

6) İşlem bitince programı kapatıp, USB Flash belleğinizi açınız.
7) USB Flash belleğinizde aşağıdaki dosyalar görünecektir.

Image

Şimdi belleğinize yeni bir klasör açıp "AA" ismi veriniz.(Arzunuza bağlı olarak başka isimde verebilirsiniz, ancak MS-DOS'ta çağrı yaparken fazla yazmayalım diye ben bunu örnek verdim.)

Image

Image

9) "AA" isimli klasörün içine, WinXP CD'sinde bulunan tüm dosyaları kopyalayınız. (Tabiiki CD Rom'unuz bozuk olduğundan bu işlemi başka bir bilgisayarda yapmak zorundasınız. )
10) Bu işlemlerden sonra da PC'nizi USB Flash Bellekten başlatınız
11) PC'niz en sonunda MDOS'ta;
A://
şeklinde görünecektir. Bundan sonra aşağıdaki işlemleri yapınız:
1) A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a basınız.
5) D:/Cd AA (Yaratıp ta ismini AA koyduğumuz klasör)
3) D:/AA>Cd i386 yazıp, Enter'a basınız.("i" harfine dikkat: Büyük harf yazıyorsanız "I" olmalıdır.)
6) E:/AA/I386>WINNT yada winnt yazın ve Enter'a basınız.
7) Kurulum başlayacak ve bildiğiniz CD kurulumu gibi yükleme devam edecektir.
DİKKAT :WinXP Dosyalarını HDD'nizin herhangi bir bölümüne kaopyalarsanızda, bu kez A:// kısmına bu HDD Sürücünüzün ismini de verebilirsiniz!!!
NOT : USB Flash bellek yerine Cardreader'a koyacağınız MMC kartlar ile de bu işlemi yapablirsiniz.

Escoelektronik

Post by Escoelektronik » Wed Feb 20, 2008 7:58 am

peki bu işlemle xp katılımsız mı kurulacak yoksa manuel mi kurulacak ayrıntılı cvp verirseniz memnun olurum manuel kuruluyorsa katılımsız kurulum yaptırmak için ne yapabiliriz acaba özellikle mrnxdmx dostum yardımcı olursan sevinirim

Pilihozlum

Post by Pilihozlum » Wed Feb 20, 2008 9:19 am

Sayin entegre arkadasim önce emeğine sağlik ama işlem olmadi karşima her zaman ki gibi su yazi c
çikiyor '' No boottable partiton in table '' . Bu işaretler '' yoktur bilgine

entegre

Post by entegre » Wed Feb 20, 2008 10:27 am

Katılımsız Xp ilemi deniyorsun. Bence önce bir oynanmamış Xp Cdsinin içeriğini kullanarak dene.

Birde ingilizce bir döküman var.
http://www.ngine.de/index.jsp?pageid=4176

Yine ingilizce bir forumda bir çok üyenin başarılı olduğu bir yöntemi aktarayım:
After 5 days of investigation, I had success installing XP on a WD Passport 160 GB Hard Disk.

This involves some steps. In short:

1.) modify the WinXP installation CD to fix the USB problem. Use the program you can find in this link:

http://www.3eportal.com/index.php?optio ... 6&Itemid=1

2.) put the external HD in your XP desktop computer and format it to NTFS (for some strange reason eeePC doesn't like to boot fat16/32 disks)

3.) With the new XP CD, also in the computer, execute de following command:

X:\I386\winnt32.exe /syspart:Y: /tempdrive:Y: /makelocalsource /noreboot

where X: is the CD drive where you put de XP CD and Y is the letter of your external Hard disk

4.) When it finishes, copy all the eeePC drivers from your Asus DVD or the Asus site to the external HD, disconnect the HD, and connect to the eee PC.

5.) Turn on the eee PC and press [F2] to enter the setup bios. Make any changes to the boot secuence to make de ext. HD to be the first to boot and save.

6.) Continue with the instalaltion of XP.

And voilá. You will have an eee PC with Windows XP booting from an external Hard Disk and without the need to destroy the contents of your SSD disk.

(At least it worked for me).
Last edited by entegre on Wed Feb 20, 2008 10:36 am, edited 1 time in total.

Pilihozlum

Post by Pilihozlum » Wed Feb 20, 2008 10:35 am

entegre wrote:Katılımsız Xp ilemi deniyorsun. Bence önce bir oynanmamış Xp Cdsinin içeriğini kullanarak dene.

Birde ingilizce bir döküman var.
http://www.ngine.de/index.jsp?pageid=4176

Yok arkadas bana flash bellekten format atmanin yollari lazim

MS DOS bilgim var

entegre

Post by entegre » Fri Feb 22, 2008 4:02 am

Bunları buraya toplayayım. Bu konuya ilgilenen arkadaşlara kaynak olsun.

http://www.ryanvm.net/forum/viewtopic.p ... t=boot+usb

Locked